Projekt domu jednorodzinnego

czytaj więcej

Projekt domu jednorodzinnego

Czyste kolory wybrane przez klienta doskonale ze sobą współgrają, a jednocześnie dają ogrom możliwości do aranżacji. Dzięki wybieraniu różnych materiałów i struktur możliwa była dodatkowa zabawa przestrzenią, by mimo ograniczonej palety stworzyć kilka szczegółów natychmiast przyciągających wzrok. W ten sposób zaaranżowano przestronny salon połączony z częścią kuchenną oraz wychodzący na otwartą klatkę schodową.

W trakcie tworzenia projektu największym wyzwaniem była taka gra kolorami, by nie pomniejszyć optycznie pomieszczenia. Stąd naturalnym wyborem zostały drewniane, jasne podłogi, z których część wypoczynkową wyodrębniono poprzez wzorzysty, czarno-biały dywan w modnym wzorze. Koresponduje on z antracytową ścianą, na której znajduje się telewizor, a która ścięta jest schodami. Choć w projekcie tym założono duży udział betonu architektonicznego, nie jest on przeważającym elementem aranżacji.
Pozostałe ściany, utrzymane w klasycznej bieli, wnoszą do przestrzeni zwielokrotniony ogrom światła, tym bardziej że w pomieszczeniu dobrze wykorzystano duże okna. Propozycją stały się szare zasłony, które w razie potrzeby mogą wnieść do pokoju więcej prywatności.

Wybrane drewno w sypialniach, wykorzystane jest nie tylko na podłodze. Jego jednolity kolor i faktura obecne są również w wybranych elementach zabudowy meblowej. Biel ścian oraz szafek powiększa nawet niewielkie pokoje, podczas gdy ciemny beton i grafitowe płytki doskonale sprawdzają się w łazienkach.

Jak ukryć to, czego nie chcemy pokazywać?
Całej koncepcji od początku do końca miała towarzyszyć czystość. Realizuje się ją przez kolorystykę, ale także przez wybrane faktury. Prostota betonu nadaje surowy szyk, ocieplany nieco przez wzorzysty dywan oraz naturalną drewnianą podłogę w salonie. Aby ukryć przestrzenie do przechowywania, zaproponowane zostały gładkie wykończenia wszystkich szafek. Dzięki temu możliwe było wykreowanie złudzenia, że szafy na wymiar to ściany pomieszczeń. Pomysł ten skutecznie zrealizowano zarówno w przypadku kuchni, jak i sypialni oraz łazienek. Takie szafki tworzą równą płaszczyznę z oknami oraz lustrami. Tym mocniejszą rolę odgrywają w projekcie dodatki, takie jak mocny akcent w postaci lampy, ciemnego dywanu czy obrazów.

Przytulność w prostocie
Mimo prostoty materiałów i barw udało się stworzyć projekt w pełni funkcjonalny, a przy tym przytulny. Chłód gładkich powierzchni wyrównano poprzez duży udział ocieplających przestrzeń dodatków – zasłony, dywany, narzuty. Nawet i w tym przypadku zachowano jednak jedność kształtów i kolorów, by zamiast chaosu, zatrzymać harmonię.

O nas

Architekci Wnętrz / o nas

MO Architekci - pracownia architektury wnętrz założona przez Magdalenę Statnik i Oskara Włodarka, absolwentów Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu.