Od czego zacząć? Projektowanie mieszkania w stanie deweloperskim

czytaj więcej

Od czego zacząć? Projektowanie mieszkania w stanie deweloperskim

Czym jest standard lub stan deweloperski, trudno jednoznacznie wyjaśnić to pojęcie, gdyż każdy deweloper stosuje je w dowolny sposób. Nie ma ogólnych, ścisłych przepisów, które to definiują. Jednak u wielu oferentów nieruchomości można zauważyć w tej dziedzinie typowe rozwiązania. Tak też często spotykanym standardem deweloperskim jest m.in.:

• cementowa lub betonowa wylewka na podłogach;
• parapety okienne wykonane z PCV lub konglomeratu;
• antywłamaniowe drzwi;
• ściany zatynkowane – przygotowane do malowania.

Deweloperzy stale podnoszą standardy oferowanych przez siebie mieszkań. Coraz powszechniejsze stają się takie udogodnienia, jak np.: domofony zewnętrzne, klimatyzatory, innowacyjne materiały (również ekologiczne), które dotychczas były kojarzone z nieruchomościami z tzw. górnej półki.

Zmiany aranżacyjne przed zakupem mieszkania

Kiedy już znajdziemy wymarzone mieszkanie, może okazać się, że chcemy w nim wprowadzić drobne zmiany aranżacyjne. Mogą one dotyczyć np. przeniesienia grzejnika lub kontaktów i włączników w inne miejsca. Warto nasze pomysły skonsultować z architektem wnętrz, aby mieć pewność, że mieszkanie wciąż będzie funkcjonalne i estetyczne. Taki projekt należy przedstawić deweloperowi, który wyceni zmiany i określi, czy są możliwe do przeprowadzenia. Jeśli plan zostanie zaakceptowany, możemy zdecydować się na usługi ekipy remontowej polecanej przez dewelopera lub szukać kogoś innego, aby móc porównać koszty zmian aranżacyjnych.

Z pomysłami na zmiany w aranżacji wnętrza nie czekajmy zbyt długo, gdyż dość problematyczne i kosztowne może okazać się usunięcie ścianki działowej lub też przeniesienie instalacji.

O ile drobne przekształcenia są dopuszczalne, tak ingerencje w piony instalacyjne oraz części wspólne nie są możliwe. Warto o tym pamiętać, zanim zaczniemy tworzyć zindywidualizowane projekty.

Zmiany lokatorskie – co jeszcze warto wiedzieć?

Zanim przystąpimy do wprowadzania zmian, podpiszmy z deweloperem umowę lub też zdecydujmy się na usługi notariusza, który sporządzi stosowny dokument. Zostaną w nim zawarte informacje dotyczące ustaleń między nami i sprzedawcą mieszkania oraz określone, jakie zmiany zajdą w nieruchomości. Deweloper zażyczy sobie również podpisania umowy, w której ustali się termin wpłaty za dokonane przez niego zmiany. Zazwyczaj jest to okres od dwóch do czterech tygodni.

Stan deweloperski pod klucz

To opcja szczególnie popularna wśród kupujących. Pozwala ona za dodatkową opłatą wybrać samodzielnie takie materiały budowlane jak np.: drzwi wewnętrzne, płytki, ceramikę, panele itp. Jest to rozwiązanie korzystne z racji oszczędności czasu, ale i często w ostatecznym rozrachunku jego urządzenia.
Deweloperzy oferują kilka opcji wykończenia pod klucz, m.in. standardowe, komfortowe oraz luksusowe. Cena w przeliczeniu za metr kwadratowy wynosi od ok. 300 zł do nawet 1500 zł przy bardzo wysokim stanie aranżacji wnętrz.
Aby upewnić się, jaki standard deweloperski oferuje nasz sprzedający, zapoznajmy się dokładnie ze szczegółami umowy kupna nieruchomości.

Od czego zacząć? Projektowanie mieszkania w stanie deweloperskim
Oceń projekt

O nas

Architekci Wnętrz / o nas

MO Architekci - pracownia architektury wnętrz założona przez Magdalenę Statnik i Oskara Włodarka, absolwentów Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu.