Odbieramy mieszkanie od dewelopera –
na co zwrócić uwagę.

czytaj więcej

Odbieramy mieszkanie od dewelopera –
na co zwrócić uwagę.

Odbiór mieszkania jest bardzo ważną kwestią, wymagającą wzmożonej uwagi. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu możemy zaoszczędzić pieniądze oraz niepotrzebne nerwy. Najmniej angażującym rozwiązaniem dla osób odbierających mieszkanie, a zarazem dającym największy komfort i spokój jest skorzystanie z usług specjalisty. Koszt takiej usługi wacha się między 150, a 300 zł w przypadku mieszkania. Z pewnością będzie to dobra inwestycja ponieważ oprócz samego spokoju i pewności, że wszystko zostanie sprawdzone, w przypadku zgłoszenia zastrzeżeń będą one wiarygodniejsze.

W przypadku gdy zdecydujesz się na samodzielny odbiór mieszkania poniżej przedstawiamy kilka podpowiedzi na co szczególnie zwrócić uwagę.

Odbiór mieszkania

Na przyjęcie mieszkania zarezerwuj sobie minimum 2 – 3 godziny , pośpiech w tej sytuacji nie jest wskazany. Na spotkania umawiaj się tylko w ciągu dnia. Po pierwsze w świetle dziennym więcej widać, po drugie jest to zgodne z normami. Dzięki temu wady wykryte przy świetle dziennym nie mogą być zakwestionowane przez dewelopera.

Drzwi wejściowe

Nie zapomnij o sprawdzeniu stanu drzwi wejściowych. Sprawdź czy wszystkie zamki działają poprawnie. Zdarza się, że fachowcy podczas prac w mieszkaniu przypadkowo uszkodzą drzwi. Taką usterkę należy zgłosić przy odbiorze ponieważ macie prawo do wymiany panelu drzwi.

Metraż mieszkania

Sprawdź dokładnie, czy powierzchnia mieszkania jest zgodna z wcześniejszymi ustaleniami zawartymi w umowie. Zwróć przy tym uwagę czy powierzchnia podana przez dewelopera jest przestrzenią mierzoną z tynkiem czy bez. Bardzo często w tego typu umowach zawarty jest zapis dotyczący marginesu błędu- zazwyczaj 2 %.

Podłogi, ściany i sufity

W umowie znajduje się załącznik, w którym określony jest standard wykończenia posadzki, ścian jak i sufitów. Podłogi powinieneś sprawdzić poziomicą. Wylewka nie powinna posiadać górek oraz dołków, które w późniejszym etapie mogą uniemożliwić położenie paneli, terakoty itp. Ważna jest również grubość – sprawdź czy wszędzie jest taka sama, zwróć szczególną uwagę przy ścianach i narożnikach. Jeżeli zauważysz jakieś pęknięcia pamiętaj że deweloper ma obowiązek je wypełnić.
Przy sprawdzaniu ścian zwróć uwagę na kąty ich styku, piony oraz poziomy. Gdy zauważysz jakiekolwiek plamy, czy przebarwienia na suficie lub ścianach – zgłoś je deweloperowi, ponieważ może to świadczyć o wilgoci.

Okna, szyby, drzwi

Rozpocznij sprawdzanie okien i drzwi od ich otwierania i zamykania. Zwróć uwagę czy nie zamykają się samoczynnie kiedy zostawisz je szeroko otwarte. Ważne również aby okna i drzwi były czyste, ułatwi to ocenę ewentualnych wad i zgłoszenie ich do dewelopera. Szczelność okien najprecyzyjniej sprawdzić jest wstanie inspektor dzięki kamerze termowizyjnej, jednak gdy nie zdecydowałeś się na skorzystanie z jego usług pomocne może być bardzo proste rozwiązanie z kartką papieru. Kartkę należy włożyć między ramę i futrynę, następnie zamknij okno, drzwi – po zamknięciu skrzydła powinieneś mieć trudność z wyjęciem swobodnie kartki.

Klucze

Pamiętaj, że na odbiorze mieszkania powinieneś otrzymać wszystkie klucze m.in. klucz do skrzynki pocztowej, klucze do skrzynek z bezpiecznikami i licznikami, klucze do mieszkania czy garażu itp.

Odbiór mieszkania może być dla wielu osób nową i stresującą sytuacją, osobiście polecamy skorzystanie z usług fachowca. Dzięki temu będziesz mógł być w pełni spokojny, że mieszkanie , które otrzymaliście jest zgodne z warunkami jakie ustaliliście z deweloperem. Jeśli jednak zdecydujesz się na samodzielny odbiór powyżej opisaliśmy dla ciebie po krótce na co należy zwrócić uwagę.

Odbieramy mieszkanie od dewelopera –
na co zwrócić uwagę.
Oceń projekt

O nas

Architekci Wnętrz / o nas

MO Architekci - pracownia architektury wnętrz założona przez Magdalenę Statnik i Oskara Włodarka, absolwentów Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu.