Funkcjonalna kuchnia – czyli praktyczne akcesoria dla każdego szefa kuchni

czytaj więcej

Funkcjonalna kuchnia – czyli praktyczne akcesoria dla każdego szefa kuchni

 

Po pierwsze – porządek!

Kuchnia jest jednym z miejsc, w którym szczególnie warto zwrócić uwagę na to, czy wszystko ma swoje miejsce. Dzięki temu, że będziemy zawsze pamiętali, gdzie co mamy, przyrządzanie posiłków będzie dużo łatwiejsze. Niektórzy wolą mieć akcesoria na widoku. Nie znaczy to jednak, że wszystko powinno znaleźć się luzem na blacie – wręcz przeciwnie! Postępując w ten sposób, można pogorszyć wrażenie estetyczne nawet najładniejszej kuchni.

Nowoczesne akcesoria np. na przyprawy, mogą być ciekawym rozwiązaniem, w którym będą trzymane najpotrzebniejsze – tym samym najczęściej używane – zioła. W zależności od stylu kuchni mogłyby one być z różnych tworzyw, które wkomponują się do istniejącej aranżacji.

Dobrze też byłoby pomyśleć nad znalezieniem oryginalnego rozwiązania na często używane przedmioty – wiaderka-organizery czy koszyki na środki do mycia naczyń i mydło lub podstawowe przybory kuchenne, stojak na deski do krojenia, eleganckie, opisane puszki czy słoiki będą doskonałymi i funkcjonalnymi dodatkami. Warto również zastanowić się nad wyborem specjalnych butelek na oliwy i inne płyny, z których korzysta się w kuchni. Nie bez znaczenia pozostają także inne detale, jak ściereczki – dzięki kolorystycznemu i stylowemu doborowi takich szczegółów, można stworzyć harmonijny, oryginalny wystrój.

 

 

Łatwy dostęp do niezbędnych przyborów

Dobrze zaprojektowana kuchnia oraz odpowiednia organizacja szuflad zapewniają ład i porządek. Na rynku dostępnych jest wiele artykułów dla miłośników gotowania – ceniących sobie podczas pracy w kuchni dostępność najprzydatniejszych akcesoriów. Zaliczyć do nich możemy m.in. drewniany bloczek z ostrzami, natomiast do bardziej nowoczesnego wystroju – wybrać magnetyczny reling na ścianę.

Można również pomyśleć nad specjalnymi półkami na relingach – na nich można ustawić przyprawy w słoikach czy butelkach. Dzięki takiej półce będzie można jednocześnie stale monitorować stan swoich przypraw.

Ciekawym pomysłem na aranżację, a jednocześnie zapewnienie sobie świeżych przypraw do gotowania, byłoby ustawienie na blacie albo zawieszenie na ścianie doniczek z ziołami – wybór naczyń dla roślin jest spory. Mogą to być bowiem zarówno duże słoiki, małe wiaderka, drewniane skrzyneczki albo ceramiczne doniczki z opisem danego zioła. Wniesie to mnóstwo życia do kuchennej przestrzeni.

Wielkość kuchni ma znaczenie

Elegancki i funkcjonalny wystrój kuchni łączy się z utrzymaniem porządku. Dlatego wybierając dodatki, trzeba mieć na uwadze gabaryty kuchni i pod tym kątem dobierać rozmiary i ilość poszczególnych akcesoriów. To daje pewność, że kuchnia będzie wyglądać elegancko, a przy tym będzie bardzo funkcjonalna.

Funkcjonalna kuchnia – czyli praktyczne akcesoria dla każdego szefa kuchni
Oceń projekt

O nas

Architekci Wnętrz / o nas

MO Architekci - pracownia architektury wnętrz założona przez Magdalenę Statnik i Oskara Włodarka, absolwentów Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu.