Podłoga drewniana – zalety i wady

Podłoga drewniana – zalety i wady

Podłoga drewniana i panele podłogowe są jednymi z najpopularniejszych rozwiązań stosowanych podczas wykończania i aranżowania wnętrz. Warto poznać wady i zalety tych materiałów zanim zapadnie decyzja o wyborze rodzaju podłogi.

W tym artykule skupimy się nad drewnem, jeżeli jesteście zainteresowani właściwościami paneli podłogowych zapraszamy do artykułu „Panele podłogowe – zalety i wady”.

Jednym z najbardziej wszechstronnych materiałów stosowanych w budownictwie jest drewno, które jako wykończenie podłogi posiada unikatowe właściwości. Naturalne drewno jest bardzo wymagającym materiałem, jednak jego zalety zdecydowanie przeważają wady, dlatego jest tak cenione.

Ogromną zaletą podłogi drewnianej jest jej duża wytrzymałość na zarysowania i wgniecenia. Dodatkowo taką podłogę w przeciwieństwie do paneli można kilkukrotnie odnawiać poprzez cyklinowanie. Biorąc pod uwagę, że dobór materiału na podłogę jest inwestycją na lata, ta cecha jest ogromną zaletą.

Naturalna drewniana podłoga nadaję wnętrzu charakter oraz buduje jego estetykę. Dzięki niemu do przestrzeni domowej wprowadzany jest element natury. Obecnie na rynku można dobierać różne selekcje drewna, co daje możliwość manewru Inwestorom, którym nie do końca odpowiada duża ilość widocznych sęków. Drewno w przeciwieństwie do paneli jest o wiele cieplejsze i delikatniejsze w dotyku. Jest również dobrym rozwiązaniem dla alergików, ponieważ jest materiałem antyalergicznym. Podłoga drewniana we wnętrzu doskonale pochłania dźwięki i podnosi jakość efektów akustycznych w pomieszczeniu.

Wadą drewnianej podłogi jest gorsze przewodzenie ciepła od ceramiki i kamienia, co jest istotne podczas zastosowania ogrzewania podłogowego. Producenci drewnianych podłóg w ostatnim czasie wprowadzają coraz więcej produktów, które mogą być stosowane z powodzeniem na ogrzewaniu podłogowym dzięki bardzo dobrym parametrom przewodzenia ciepła.

Kolejną wadą jest trudność w położeniu. Źle położona podłoga będzie skrzypieć oraz posiadać nie estetyczne szpary. Jednak dobry fachowiec poradzi sobie z całą pewnością z odpowiednim ułożeniem podłogi.

Najczęściej największą wadą i przeszkodą przy wyborze naturalnej podłogi drewnianej jest jej cena. Należy jednak pamiętać, że materiał, który zostanie wybrany na podłogę użytkowany jest przez lata. W przypadku podłogi drewnianej za ceną idzie jakość i trwałość materiału oraz wszystkie wyżej wymienione zalety, które sprawiają, że naturalna podłoga drewniana jest bardzo atrakcyjnym materiałem.

Zobacz ofertę architekta wnętrz MO Architekci z Poznania.

Wróć