Panele podłogowe – zalety i wady

Panele podłogowe – zalety i wady

Panele podłogowe dzięki niskim kosztom i łatwości montażu są jednym z najpopularniejszych rozwiązań wykorzystywanych do wykończenia podłogi. Podłoga jest dominującym elementem wnętrza, który ma wpływ na jego wygląd. Wymiana jej jest kosztowna i sprawia trudność, dlatego warto zapoznać się z wadami i zaletami paneli podłogowych przed podjęciem ostatecznej decyzji. Jeżeli jesteście zainteresowani właściwościami podłogi drewnianej zapraszamy do artykułu ,,Podłoga drewniana – zalety i wady”.

Panel podłogowy zbudowany jest z dwóch warstw: wierzchniej – dekoracyjnej oraz nośnej. Najczęściej warstwa dekoracyjna jest papierem z nadrukowanym wzorem lub laminatem. Dla jej wzmocnienia i ochrony przed ścieraniem i wilgocią pokrywana jest termoutwardzalną żywicą melaminowaną. Warstwa nośna najczęściej wytwarzana jest z płyt wiórowych, MDF i HDF.

Największą zaletą paneli podłogowych jest ich cena i łatwość montażu. Można je montować na pływająco oraz klejąc do podłoża. W zależności od ich rodzaju montowane są na profil zatrzaskowy lub tzw. pióro i wpust.

Panele podłogowe są materiałem, który posiada dużą dostępność wzorów i kolorów. Mogą one imitować drewno czy kamień. Należy pamiętać jednak, że jest to imitacja , która nigdy nie odda prawdziwych cech naturalnego materiału.

Kolejną zaletą paneli jest ich odporność na środki chemiczne, wilgoć czy zarysowania. Łatwo je również utrzymać w czystości. Producenci wprowadzili w ostatnim czasie panele wodoodporne, które mogą być używane w kuchniach, a nawet łazienkach.

Jedną z największych wad paneli podłogowych jest ich sztuczny wręcz plastikowy wygląd. Pamiętać należy, że nawet najlepiej wykonane panele nie będą nigdy prawdziwym drewnem. Nie dają one poczucia ciepła oraz naturalności.

Kolejną wadą jest brak możliwość renowacji paneli, nie można ich lakierować, odnawiać czy cyklinować. W przypadku zniszczenia nadają się tylko do wymiany.

Istotną kwestią, w przypadku posiadania zwierzęcia domowego jest również elektryzowanie się tego materiału. Przez to sierść pupila będzie osadzać się na całej powierzchni materiału, a ponadto bardzo widoczny będzie kurz.

Ostatnią wadą, na która warto zwrócić uwagę jest akustyka paneli. Przenoszą one dźwięk kroków, przez co słyszalny jest stukot podczas poruszania się.

Za wyborem paneli podłogowych jako elementu wykończenia podłogi we wnętrzu przemawia ich stosunkowo niska cena, przy czym należy pamiętać, że w porównaniu z innymi materiałami podłoga pokryta panelami posłuży domownikom stosunkowo krócej.

Zobacz ofertę naszego biura projektowego MO Architekci z Poznania.

Wróć