Jak zaprojektować salon?

Jak zaprojektować salon?

Głównym punktem oraz sercem życia rodzinnego każdego domu jest salon. Jest to pomieszczenie, które bardzo często pełni wiele funkcji – jest miejscem relaksu. Może również pełnić funkcję rozrywkową poprzez oglądanie filmów, telewizji oraz czytanie książek. Salon bardzo często połączony jest z kuchnią gdzie spożywamy posiłki z całą rodziną, w miejscu jadalni odbywają się spotkania rodzinne.

Bardzo istotną kwestią przy projektowaniu tego pomieszczenia bez względu na jego metraż jest odpowiednie wydzielenie stref przeznaczonych konkretnym funkcją. Dlatego przy projektowaniu salonu należy zacząć od opracowania funkcjonalnego planu uwzględniającego twoje codzienne aktywności czy nawyki tzn. rozplanuj gdzie powinna znajdować się sofa, stół czy telewizor. Dzięki odpowiedniemu urządzeniu salon powinien zachować ład i porządek oraz być funkcjonalny. Zachęcać będzie do spędzania w nim czasu, a domownicy będą prowadzili wygodne życie.

Przy projektowaniu dąż do zachowania jak największej przestrzeni. Pokój nie powinien być przesycony szafami. Przestrzeń do przechowywania powinno znajdować się w jednym miejscu.

Kolejną ważna kwestią jest oświetlenie. Centralny punkt oświetlenia na suficie np. żyrandol to zdecydowanie za mało. We wnętrzu projektant wnętrz powinien zaprojektować oświetlenie tak aby światło rozchodziło się równomiernie oraz jednocześnie wzbogacało estetykę pomieszczenia. Warto pomyśleć o głównym oświetleniu sufitowym, którego celem będzie odpowiednie doświetlenie wnętrza np. równomiernie rozprowadzone oprawy natynkowe czy wpuszczane, a także o oświetleniu dekoracyjnym służącym do relaksu np. lampy stojące, oświetlenie LED w suficie podwieszanym.

Przy doborze kolorystyki, warto wziąć pod uwagę gusta wszystkich domowników. Salon jest wspólnym miejscem, w którym wszyscy muszą czuć się dobrze. Zaleca się stosowanie ciepłej palety barw, kolorów neutralnych sprzyjających relaksowi czy spotkaniom z przyjaciółmi, rodziną. Warto również wziąć pod uwagę biel. W nowoczesnych wnętrzach oprócz bieli ścian, używa się również tej barwy w podłogach czy wyposażeniu. Aby wnętrze nie wyglądało mdło i nudno unika się zestawienia ze sobą tylko barw zimnych, jak i tylko barw ciepłych. Często wystarczy przełamać dominująca paletę zimną jakimś akcentem o barwie ciepłej np. dywan, poduszki czy zasłony. Tak prosty zabieg pozwoli nam zachować kontrast w wnętrzu oraz uzyskać jego przytulność.

Przy doborze materiału na podłogę warto pamiętać, że często poprzez swoją dużą płaszczyznę decyduje ona o charakterze wnętrza. Powinna ona być łatwa w utrzymaniu czystości, mieć odpowiednią wytrzymałość czy zapewniać komfort cieplny. Do salonu możemy położyć praktycznie każdy dostępny materiał podłogowy na rynku: od podłogi drewnianej, paneli, poprzez płytki ceramiczne ,aż do posadzki betonowej.

Zaprojektowanie funkcjonalnego i efektownego salonu jest bardzo trudnym zadaniem. Często ciężko pogodzić ze sobą wymagania i gusta wszystkich użytkowników.

Jeżeli masz problem z zaprojektowaniem swojego salonu zapraszamy do zakładki Kontakt. MO Architekci znajdą właściwe rozwiązania odpowiadające Twoim wymaganiom.

Wróć