Projektowanie wnętrz – na czym polega?

Projektowanie wnętrz – na czym polega?

Projektowanie wnętrz jest to bardzo złożony proces, na który ma wpływ wiele czynników. Najczęściej spotkać można się z opinią, że urządzanie wnętrza to nic innego jak wybór stylistyki konkretnego mebla czy koloru zasłon. Oczywiście aranżowanie obejmuje te czynności, jednak architekt wnętrz musi również wziąć pod uwagę wiele innych aspektów.

Aranżowanie wnętrz jest to proces twórczy, którego finalnym produktem jest projekt wnętrza uwzględniający zagadnienia ergonomii, funkcjonalności oraz odpowiedniego poziomu estetyki wnętrza. Za odpowiedni poziom projektu odpowiada architekt wnętrz. Zawód ten dokładnie opisany jest w artykule pt. ,,Architekt wnętrz, dekorator wnętrz – znacząca różnica pomiędzy dwoma zawodami”, do którego lektury serdecznie zapraszamy.

W obecnych czasach człowiek ma dostęp do ogromnej liczby projektów, które znajdują się w gazetach wnętrzarskich oraz w Internecie na różnych serwisach czy blogach tematycznych. W  ogromie dostępnych inspiracji odbiorcy bardzo często próbują przenieść w całości gotowe rozwiązania  do swoich przestrzeni lub wybierają pojedyncze pomysły z różnych aranżacji i próbują je odwzorować. Taki ogrom treści twórczej może spowodować nie mały mętlik w głowie oraz przesyt informacji. Bardzo często prowadzi to do sytuacji, w  której Inwestor nie wie co wybrać do swojego wnętrza. Pomimo ogromnego źródła inspiracji i tego, że samodzielne projektowanie wnętrz w ostatnim czasie stało się tak popularne,  należy pamiętać ,że łączenie ze sobą różnych wizji, projektów może bardziej zepsuć wygląd wnętrza niż doprowadzić do stworzenia unikatowego i wyjątkowego projektu. Warto w celu uniknięcia takiej sytuacji zatrudnić architekta wnętrz, który zajmie się całym etapem projektowym. Przy swojej pracy weźmie pod uwagę zwyczaje i upodobania osób, które będą funkcjonować w wnętrzu, a także ich upodobania estetyczne.

Projektowanie wnętrz rozpoczyna się od przeprowadzenia rozmowy z Klientem, której celem jest zebranie potrzebnych informacji. Pozwoli to  na stworzenie projektu odpowiadającego wymogą Inwestora. Następstwem tego spotkania jest inwentaryzacja przestrzeni i rozrysowania rzutu odpowiadającego stanowi faktycznemu pomieszczenia. Po zebraniu takich informacji projektant jest wstanie rozpocząć pracę nad układem funkcjonalnym pomieszczeń. Po zaakceptowaniu przez Inwestora układu, przechodzi się do doboru rozwiązań przestrzennych i materiałowych, które zostaną przedstawione za pomocą wizualizacji. Następnym krokiem po zaakceptowaniu koncepcji jest opracowanie dokumentacji technicznej uwzględniającej użyte materiały w projekcie oraz rysunki niezbędne do jego realizacji. Ostatnim etapem projektowania wnętrz jest nadzór autorski, czyli wizyty na miejscu budowy, których celem jest kontrolowanie wykonywania prac zgodnie z projektem.

Podsumowując projektowanie wnętrz rozpoczyna się od poważnych decyzji, a kończy na doborze drobnych szczegółach podkreślających estetykę projektu. Każda część projektu zaplanowana jest zgodnie z wytycznymi przekazanymi przez Inwestora.

W obecnych czasach ceni się wnętrza posiadające swój indywidualny charakter i oryginalność. Współpraca z architektem wnętrz pozwoli na stworzenie właśnie takiego projektu przestrzeni, do której z przyjemnością będzie chciało się wracać po pracy i w niej przebywać.

Jeżeli potrzebujesz pomocy przy zaprojektowaniu swojego wnętrza zapraszamy do zakładki Kontakt.

Wróć