Wybór koloru do wnętrza często nie jest łatwy. Zdarza się, że pomiędzy członkami rodziny zdania są podzielone oraz podobają się różne barwy. Do tego dochodzi problem z wyobrażeniem sobie wnętrza w konkretnie wybranym kolorze.
Warto zastanowić się na początku, jaki efekt chcemy uzyskać, gdyż poszczególne kolory mają wpływ na nastrój, mogą optycznie pomniejszyć lub powiększyć projektowane wnętrze. Na ostateczny dobór koloru we wnętrzu ma również wpływ:
- oświetlenie
- upodobania kolorystyczne domowników
- usytuowanie wnętrza względem stron świata
- charakter wnętrza, jaki chcemy uzyskać.
Klimat projektowanej przestrzeni zależy w dużej mierze od wyboru barwy. Należy pamiętać, że jasne i ciepłe kolory ścian poszerzą nam optycznie wnętrze. Zaliczyć do nich możemy np. taki kolor jak beż.
Ciemne i zimne kolory zwężą nam optycznie wnętrze. Sprawią, że projektowane wnętrze nabierze elegancji. Zaliczyć do nich możemy np. takie kolory jak błękit.
Kolory neutralne doskonale sprawdzają się w różnych rodzajach pomieszczeń, gdyż nie wpływają one na człowieka w znaczący sposób. Dają one odczucie spokoju, co pozwala na oczyszczenie umysłu. Dzięki swojemu neutralnemu charakterowi stają się doskonałym tłem dla innych odcieni. Zaliczyć do nich możemy np. takie kolory jak biel i szarość.
Kolejnym bardzo ważnym aspektem, który należy wziąć pod uwagę przy doborze koloru jest oświetlenie. Warto nanieść kilka próbek na ściany, aby sprawdzić jak będzie prezentowała się farba w nowo projektowanym wnętrzu przy świetle naturalnym. Zabieg ten pozwoli nam na ujrzenie pełnego zakresu odcieni jednej barwy oraz atmosfery wnętrza, ponieważ o każdej porze dnia będą one się różnić.
Ogromny wpływ na odbiór zastosowanego koloru ma również oświetlenie sztuczne. Odpowiednio zaprojektowane oświetlenie w wnętrzu zapewnia prawidłowe modelowanie przestrzeni. Regulację klimatu oraz intensywności barwy daje możliwość oświetlenie mieszane tzn. zapalanie różnych źródeł światła np. górne i dekoracyjne.
Przy doborze koloru ścian warto trzymać się pewnych reguł estetycznych, co pozwoli nam na uniknięcie chaosu w projektowanej przestrzeni.
Wróć