Jak zaprojektować łazienkę?

Jak zaprojektować łazienkę?

Zaprojektowanie łazienki jest nie lada wyzwaniem. Tak jak w przypadku kuchni oprócz samych walorów estetycznych, liczy się ergonomia i funkcjonalność pomieszczenia. Dobór płytek i odcieni kolorystycznych to indywidualna kwestia, dlatego w artykule skupimy się na funkcjonalności samego wnętrza. W celu zagwarantowania wygody użytkowania łazienki, projektując przestrzeń należy pamiętać aby zachować odpowiednie odległości między urządzeniami. Warto również przemyśleć funkcję jaką ma pełnić łazienka. Jeżeli posiadamy więcej niż jedną warto aby każda z łazienek posiadała inna funkcję np. gościnna, łazienka z pralnią itp.

Łazienka musi odpowiadać oczekiwaniom użytkowników, a nie być za wszelką cenę modna. Pamiętajmy moda przemija, a łazienkę urządzamy na lata, dlatego musi być ona przede wszystkim wygodna. Warto przemyśleć na spokojnie potrzeby każdego użytkownika i opracować rozwiązania, które będą kompromisowe. Przykładowo, gdy część domowników jest zwolennikami wanny, a druga część woli szybki prysznic, a pomieszczenie jest zbyt małe na oba urządzenia, warto przy wyborze sprzętu kierować się jego przydatnością na co dzień.

To samo tyczy się umywalki, nie jedna osoba zna sytuację kolejki do łazienki z rana. Poranną toaletę można usprawnić w pewnym stopniu montując w przypadku małego pomieszczenia jak najszerszą umywalkę aby mogły stanąć przy niej dwie osoby. Natomiast przy dużej łazience warto zamontować dwie umywalki.

W przypadku pralki warto ustawić ją w miejscu, w którym nie zaburzy ona estetyki aranżacji. Doskonałym rozwiązaniem może być umiejscowienie jej za frontami zabudowy łazienkowej, która dodatkowo może być miejscem przechowywania chemii gospodarczej, kosmetyków czy ręczników. Istotny jest odpowiedni dobór materiału, gdyż zabudowa musi być odporna na wodę i parę wodną.

Grzejnik to kolejne urządzenie, które jest bardzo przydatne w łazience. W chłodniejsze dni dociepli wnętrze. Obecnie na rynku jest wielu producentów, którzy oferują  szeroki wybór grzejników dekoracyjnych będących dodatkowym akcentem estetycznym w zaprojektowanej łazience.

Oświetlenie łazienki jest bardzo istotną kwestią, która nie rzadko jest lekceważona. Wygodnym rozwiązaniem będzie zaprojektowanie dwóch niezależnych źródeł światła, które można włączać osobno.

Projektowanie wnętrz wymaga od użytkowników przemyślenia swojego codziennego funkcjonowania, sprecyzowania gustów estetycznych i określenie funkcji jakie konkretne elementy wnętrza mają spełniać. Nie inaczej jest z projektowaniem łazienki, w której tak samo jak w innych pomieszczeniach np. salonie, kuchni czy sypialni, użytkownicy mają czuć się dobrze i wygodnie.

Jeżeli napotkałeś trudności podczas aranżowania łazienki, bądź nie wiesz jakich materiałów chcesz użyć w wnętrzu zapraszamy do zakładki Kontakt.

Wróć