Jak zaprojektować kuchnię?

Jak zaprojektować kuchnię?

Kuchnia to pomieszczenie, w którym poza salonem spędza się często dużo czasu. Dlatego oprócz samego wyglądu warto pamiętać o jej funkcjonalności. Kuchnia powinna być zaprojektowana w taki sposób aby ułatwić jej użytkownikom gotowanie oraz codzienne czynności, które wykonujemy w tym pomieszczeniu.

Projekt należy rozpocząć od przeanalizowania swoich potrzeb. Przykładowe pytania, które warto przeanalizować:

  • jak często gotujemy?
  • jak często robimy zakupy?
  • ile  miejsca potrzebujemy na przechowywanie?
  • czy potrzebujemy profesjonalnego sprzętu do gotowania?
  • czy gotujemy tylko dla siebie, czy dla całej rodziny lub gości?

Oprócz wyżej wymienionych pytań warto przemyśleć inne kwestie, dzięki którym przestrzeń kuchenna będzie dla jej użytkowników spersonalizowana i zadowalająca.

Następnym tematem, który należy przeanalizować jest ergonomia kuchni. Dobrze zaplanowana pozwoli jej użytkownikom na dużą oszczędność czasu i energii. Należy zaprojektować jej układ oraz elementy w taki sposób aby uniknąć nieprzydatnych ruchów i kolizji w sytuacji kiedy w kuchni znajdują się dwie osoby lub więcej.

Po przemyśleniu wyżej wymienionych zagadnień warto przejść do wyboru konkretnych sprzętów AGD. Ważne jest, aby zastanowić się czy preferujemy sprzęty do zabudowy czy wolnostojące  oraz w jakim układzie chcieli byśmy je zestawić. Pamiętać należy też o estetyce i wyglądzie sprzętów AGD, które zestawione ze sobą w jednej kuchni powinny stwarzać spójną i przemyślaną całość.

Pozostając w temacie estetyki, dobór materiałów i kolorów użytych w kuchni jest również bardzo istotną sprawą. Materiały opisane są bardziej szczegółowo w artykule pt. ,,Rodzaje blatów, frontów kuchennych”. Istotną kwestią do przemyślenia jest budżet jaki chcemy przeznaczyć na aranżację kuchni. Należy również zastanowić się czy wolimy wnętrza minimalistyczne, nowoczesne czy klasyczne, jaki materiał chcemy aby znajdował się na podłodze, z jakiego materiału powinny być wykonane fronty kuchenne? Pamiętajmy, że kuchnia powinna odpowiadać naszym upodobaniom.

Istotnym elementem, który często lekceważony jest podczas projektowania kuchni to oświetlenie. Jest to duży błąd ponieważ od dobrego oświetlenia zależy dobre samopoczucie. Oprócz dobrze rozplanowanych górnych punktów oświetlenia, warto przeanalizować oświetlenie samych blatów roboczych.

Pamiętajmy dobrze zaprojektowane wnętrze kuchni nie może być za ciemne.

Wróć