Jak optymalizować koszty aranżacji mieszkania w stanie deweloperskim?

czytaj więcej

Jak optymalizować koszty aranżacji mieszkania w stanie deweloperskim?

Zanim przejdziemy do tego, jak optymalizować koszty powyższej inwestycji, w dużym skrócie określmy to, co na nie wpływa. Są to oczywiście: metraż, rodzaj i jakość zastosowanych materiałów, a także to, czy cały remont/część prac wykonujemy samodzielnie lub w tym celu zatrudniamy fachowców.
Zmiany aranżacyjne wprowadzone przez dewelopera na nasz wniosek już na etapie budowy mieszkań z pewnością przyczynią się do dużej oszczędności finansowej. Dostosowanie zmian np. układ ścian działowych oraz przystosowanie instalacji elektrycznej i oświetlenia do naszych preferencji po odbiorze mieszkania może wygenerować niepotrzebne koszty, których byliśmy wstanie uniknąć wcześniej. Poniżej przedstawimy jeszcze kilka pomysłów, które pozwolą nam w racjonalny sposób zoptymalizować wydatki.

Kuchnia i łazienka – jak oszczędzić, ale i być zadowolonym?

Te dwa pomieszczenia generują sporą część wydatków przeznaczonych na urządzenie mieszkania. Kuchnia jest zazwyczaj dużym pomieszczeniem, a łazienka, jeśli nawet zajmuje tylko kilka metrów kwadratowych, to i tak wymaga od razu pełnego wyposażenia. Co ważne, te przestrzenie najczęściej są odnawiane dopiero po kilkunastu latach, więc zależy nam na tym, aby prezentowały się doskonale, a materiały, z których zostały wykonane, były trwałe i służyły nam przez dłuższy czas. Jak zatem osiągnąć ten efekt?

W przypadku kuchni zastanówmy się nad:

– sprzętami AGD – zaopatrujmy kuchnię w sprzęty, z których z pewnością będziemy korzystać np. warto zastanowić się czy potrzebna nam jest lodówka z kostkarką?
– jeżeli nie dysponujemy dużym budżetem, a chcielibyśmy posiadać kuchnię wykonaną na wymiar, warto przeanalizować materiały, z których zostanie wykonana zabudowa bądź blaty robocze,
– jeżeli kuchnia na wymiar jest zbyt wysokim wydatkiem, postawmy na kuchnię wykonaną z gotowych elementów mebli,

W łazience można zaoszczędzić np.:

– wybierając płytki o mniejszym formacie, ponieważ im większa płytka, tym wyższa cena za metr kwadratowy,
– przy niskim budżecie zaoszczędzić możemy na ceramice łazienkowej, ale pamiętajmy, aby zawsze wybierać produkty znanych producentów,
Urządzając kuchnię i łazienkę, warto przeanalizować nasze potrzeby, codzienne funkcjonowanie i przyzwyczajenia. Pozwoli nam to racjonalnie zarządzać budżetem przy urządzaniu naszych wnętrz.

Przedpokój, salon i sypialnia

Staranne przeanalizowanie naszych potrzeb odnośnie do innych pomieszczeń w mieszkaniu oraz zweryfikowanie budżetu na wykończenie mieszkania, którym będziemy dysponować, z pewnością ułatwi nam podejmowanie wyborów odnośnie do pozostałych elementów wnętrz.

W przypadku podłogi tańszym rozwiązaniem może okazać się zastosowanie paneli, zamiast podłogi drewnianej. W przypadku mebli korzystniejszym rozwiązaniem dla naszego portfela z pewnością okaże się zakup gotowych produktów niż projektowanie mebli na wymiar, według indywidualnego projektu.
Podsumowując: optymalizacja kosztów wykończenia mieszkania deweloperskiego ściśle zależy od użytych materiałów oraz nakładów pracy własnej. Rozważmy zastosowanie zamienników produktowych w przypadku niewystarczającego budżetu. Pomyślmy również, jakie prace możemy wykonać sami. Zanim zaczniemy remont mieszkania, weźmy również pod uwagę pomoc ze strony biura architektonicznego. Korzystając z wiedzy i doświadczenia projektantów, będziemy wiedzieli, jakie rozwiązania są warte uwagi, na czym można zaoszczędzić, a na czym nie warto.

Jak optymalizować koszty aranżacji mieszkania w stanie deweloperskim?
Oceń projekt

O nas

Architekci Wnętrz / o nas

MO Architekci - pracownia architektury wnętrz założona przez Magdalenę Statnik i Oskara Włodarka, absolwentów Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu.